Island Wheelers CC promote the Ulster Youth TT and RR Championships today. There were medals on offer for boys and girls across six age categories with a full morning of time-trial action and afternoon of road race action.

Results below.

Boys Time-trial

U11 – 1. Rhys Hepburns (Island Whs), 2. Josh McClune (Madigan), 3. Eoghan McHugh (Unattached)

U12 – 1. Curtis McKee (Maryland Whs), 2. Adam Ward (Bann Whs), 3. James Armstrong (Dromara CC)

U13 – 1. Conor Murphy (Rostrevor MTB), 2. Karl Rockett (Ards CC), 3. Ahston Moore (Strabane Lifford CC)

U14 – 1. Sam Coleman (Orchard Wheelers), 2. Seth Dunwoody (Orchard Wheelers), 3. Daniel Scott (Orchard Wheelers)

U15 – 1. Oisin Ferrity (Island Whs), 2. Darragh Doherty (Inishowen), 3. Adam Rafferty (Island Whs)

U16 – 1. Conor Gallagher (Errigal CC), 2. Adam McKeever (AAA Cycling), 3. Neil Kelso (East Tyrone CC)

Girls Time-trial

U11 – 1. Emer Heverin (Kinning Cycles), 2. Lacey Aiken-Johnston (North Down CC), 3. Clodagh Quigley (Foyle CC)

U12 – 1. Edith Murphy (Rostrevor MTB), 2. Missy Bate (Bann Whs)

U13 – 1. Alliyah Rafferty (Island Whs)

U14 – Zoe Lindsday (Dromore CC)

U15 – 1. Niamh Lavery (Clann √Čireann CC), 2. Tatiana Dillon (Strabane Lifford CC)

U16 – 1. Erin Creighton (McConvey Cycles), 2. Olivia Moore (TC Racing), 3. Charlotte Moore (TC Racing)

Boys Road Race

U11 – 1. Ryan McBride (Banbridge CC), 2. Jamie Rocket (Ards CC), 3. Josh McClune (Madigan)

U12 – 1. Curtis McKee (Maryland), 2. Adam Ward (Bann Wheelers), 3. James Armstrong (Dromara CC)

U13 – 1. Karl Rocket (Ards CC), 2. Ashton Moore (Strabane Lifford), 3. Conor Murphy (Rostrevor MTB)

U14 – 1. Daniel Scott (Orchard Whs), 2. Sam Coleman (Orchard Whs), 3. Seth Dunwoody (Orchard Whs)

U15 – 1. Oisin Ferrity (Island Whs), 2. Travis Harkness (Carn Wheelers), 3. Jamie Moss (Ballymoney CC)

U16 – 1. Conor Gallagher (Errigal CC), 2. Adam McGeever (AAA)

Girls Road Race

U11 – 1. Emer Heverin (Kinning Cycles), 2. Lacey Aiken-Johnson (North Down CC), 3. Clodagh Quigley (Foyle CC)

U12 – 1. Edith Murphy (Rostrevor MTB), 2. Missy Bate (Bann Wheelers)

U13 – 1. Aliyah Rafferty (Island Whs)

U14 – 1. Zoe Lindsay (Dromore CC)

U15 – 1. Niamh Lavery (Clann √Čireann CC) 2. Tatiana Dillon (Strabane Lifford CC),

U16 – 1. Erin Creighton (McConvey Cycles), 2. Olivia Moore (TC Racing), 3. Charlotte Moore (TC Racing)